Rodzicu – nie musisz znać języka angielskiego, żeby razem z dzieckiem czytać po angielsku!
Czytanie po angielsku z wykorzystaniem zasobów internetu to świetna metoda na utrwalenie i doskonalenie języka w przyjemny, ale też nieoczywisty sposób. To połączenie książek z ilustracjami i ścieżką dźwiękową, albo animowane opowieści przypominające kreskówki.
Oto dwie platformy, na których znajdziecie książeczki dla dzieci po angielsku z wersją audio. Książeczki przeznaczone są dla dzieci w wieku 2-11 lat.
„Oxford Owl” – całkowicie darmowa platforma, ale wymaga rejestracji (Join us).
Ma wyszukiwarkę pod kątem wieku, rodzaju książeczki, poziomu i serii.
- Kolejne strony trzeba „przewracać” ręcznie i samodzielnie też klikamy audio, co niektórym może wydawać się męczące, ale dzięki temu mamy czas np. na zastanowienie się nad znaczeniem słów, rozwianie wątpliwości, powtórzenie zdania/tekstu przez dziecko, zadanie dodatkowych pytań czy porozmawianie o ilustracjach w czasie czytania.
- Większość pozycji ma dodatkowe zadania (Play activity) utrwalające słownictwo, sprawdzające zrozumienie i zapamiętywanie oraz zadania lub pytania do treści umieszczone na końcu książki.
- Wybrane książeczki zawierają instrukcje dla rodzica (po angielsku) co robić przed, w trakcie i po przeczytaniu/wysłuchaniu opowieści.
„Vooks” – posiada wersję darmową z określoną liczbą pozycji książkowych (bez konieczności zakładania konta) oraz wersję płatną z nieograniczonym dostępem (po zarejestrowaniu się).
- Każda książeczka ma dołączony opis w języku angielskim z uwzględnieniem wieku dziecka, dla którego jest przeznaczona, czasem trwania i streszczeniem fabuły.
- Książeczki w „Vooks” to właściwie animacje z podkładem muzycznym, efektami dźwiękowymi oraz oczywiście tekstem podświetlanym w momencie czytania danego słowa czy frazy. Tu nie trzeba klikać każdej strony, a historyjkę można zatrzymać w dowolnym momencie.
- W wersji płatnej lub darmowej wersji próbnej prawie każda pozycja ma opis najważniejszych zagadnień, słowa-klucze, dodatkowe ćwiczenia w postaci pytań do treści (nawet z podaniem danej minuty i sekundy filmu), pytania o doświadczenia/opinie czytającego oraz kolorowanki, wycinanki itp.
- Przy wyborze darmowej wersji próbnej sprawdź, czy nie trzeba wysłać rezygnacji po jej upływie, jeśli nie chcesz dalej korzystać z platformy.
Zachęcam Cię do skorzystania z zasobów „Oxford Owl” lub „Vooks” nie tylko w ramach wakacyjnej nauki języka. To atrakcyjna i skuteczna metoda nauki angielskiego w angażujący sposób, bo dziecko:
- angażuje kilka zmysłów (wzrok, słuch)
- trenuje rozumienie ze słuchu i czytanie
- utrwala i poszerza zakres słownictwa
- słyszy prawidłową wymowę i akcent
- uczy się języka w kontekście.
To także wspaniały pomysł na spędzenie wartościowego czasu z Twoim dzieckiem, a okazanie zainteresowania wspólna nauką oraz docenienie starań i osiągnięć dziecka przełoży się na budowanie jego motywacji wewnętrznej.
Poruszanie się po obu platformach wymaga przynajmniej podstawowej znajomości angielskiego, ale jest bardzo intuicyjne.
Obie platformy działają na wszystkich urządzeniach łącznie z telefonem.
Oto linki do platform:
oxfordowl.co.uk
watch.vooks.com