Żyjemy w świecie niezwykle szybko postępujących zmian. Współczesny świat w coraz większym stopniu odchodzi od gospodarki przemysłowej do gospodarki opartej na wiedzy. Rozwijająca się technologia, automatyzacja czy coraz częściej wykorzystywana sztuczna inteligencja powodują, że co chwila powstają nowe profesje, a dotychczasowe zanikają. Wiele dzieci szkół podstawowych będzie wykonywać zawody, które jeszcze nie istnieją. Lecz czy obecny system edukacji w Polsce jest w stanie przygotować dzisiejszych uczniów do życia w przyszłości?
Odpowiedź jest oczywista – nie. Dzisiejszy system nauczania wywodzący się z tzw. szkoły pruskiej pochodzi z XIX wieku! Wtedy powszechna edukacja miała na celu wykształcenie posłusznych i sumiennych pracowników, urzędników czy żołnierzy odtwórczo wykonujących polecenia. Temu miał służyć ścisły podział na przedmioty, lista lektur, egzaminy weryfikujące wiedzę, 45-minutowe lekcje, koniec lub początek zajęć sygnalizowany dzwonkiem, program nauczania, a także hierarchiczna struktura, brak indywidualizmu i samodzielna praca uczniów w ciszy.
Od wprowadzenia tego systemu minęło ponad 200 lat, a większość naszych szkół nadal tak działa.
W tym czasie zmienił się świat, zmieniły się cele i możliwości oraz nasza wiedza o działaniu ludzkiego mózgu.
- rozwój technologii zrewolucjonizował życie, a świat potrzebuje kreatywnych ludzi, którzy wspólnie z innymi będą inicjować działania, tworzyć nowe rozwiązania odważnie wygłaszając swoje opinie i krytycznie podchodząc do podawanych im treści
- system nauczania nadal oparty jest na metodach podających (wykład, pogadanka, pokaz, opowiadanie, lektura tekstu), zapamiętywaniu niewiarygodnej ilości informacji podczas gdy większość wiedzy encyklopedycznej mamy na wyciągnięcie ręki
- badania z zakresu psychologii potwierdzają, że ludzki mózg lubi różnorodność i zmiany, nowość oraz użyteczność.
Więc czego potrzebuje dzisiejszy uczeń, by odnieść sukces w przyszłości? Kompetencji XXI wieku!
Nasza szkoła językowa z nową siedzibą w Łodzi uczy języków obcych, jednocześnie kształtując te niezmiernie ważne umiejętności przyszłości. Oto one:
- formułowanie i wyrażanie własnych opinii
- analiza i ocena informacji
- kreatywność i innowacyjność
- współpraca w grupie i przywództwo
- umiejętność krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów
- elastyczność
- inicjatywa i przedsiębiorczość
- umiejętności społeczne i wielokulturowe
- ciekawość świata i wyobraźnia
- efektywna komunikacja
Jak to robimy? Zobacz w kolejnym artykule!